A1418 Apple iMac 21.5 Inch (2017) 2K Dual-Core i5 2.3 GHz 8GB RAM 1TB HDD | Silver | MMQA2LL/A
Overview:
Originally released June 2017
The Apple iMac MMQA2LL/A A1418 2017 desktop computer renders performance and multi-tasking efficiencies with the integrated 8 GB memory. This PC is powered by a reliable 2.3 GHz processor. The 1 TB provides storage space for digital content. This Apple desktop features Mac OS Mojave operation system and a convenient 21.5-inch display.
2,299.00 AED Original price was: 2,299.00 AED.1,339.00 AEDCurrent price is: 1,339.00 AED.
5 in stock
5 in stock
-
Pick up from the Grenewed Store
To pick up today
Free
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
2-3 Days
Free
-
Warranty 6 months
-
Free 7-Days return
Payment Methods
Description
Overview:
Originally released June 2017
The Apple iMac MMQA2B/A desktop computer renders performance and multi-tasking efficiencies with the integrated 8 GB memory. This PC is powered by a reliable 2.3 GHz processor. The 1 TB provides storage space for digital content. This Apple desktop features Mac OS Mojave operation system and a convenient 21.5-inch display.
Technical Specification:
- Intel Core i5 2.3GHz 7th Gen Core i5 with Turbo Boost to 3.6GHz
- 21.5-inch LED-backlit glossy widescreen display (1920-by-1080 resolution)
- Iris Plus Graphics 640
- macOS 10.14 Mojave (It does support Latest OS)
- 2 x 4GB (1600) DDR3 Ram
- 1TB SATA Drive
- FaceTime HD camera
- 2 x Thunderbolt 3 (USB C), AirPort Extreme Wi-Fi (802.11n), Bluetooth 4.2 and Ethernet
- 4 x USB Type A
- Wired Keyboard and Mouse
Condition Notes
Excellent Condition with very little wear
14 Days no Quibble Returns
ABOUT THIS PRODUCT
| Weight | 8.5 kg |
|---|---|
| Brand | Apple |
| GTINGTIN/EAN/UPC Number | 1.90198E+11 |
| MPN | MMQA2LL/A |
| Model Number | A1418 |
| Condition | Renewed |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 1 TB |
| Display Size | 21.5″ |
| What's In The Box | Power Cable and Wired Keyboard and Mouse |
| Weight | 8.5 kg |
|---|---|
| Brand | Apple |
| GTINGTIN/EAN/UPC Number | 1.90198E+11 |
| MPN | MMQA2LL/A |
| Model Number | A1418 |
| Condition | Renewed |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 1 TB |
| Display Size | 21.5″ |
| What's In The Box | Power Cable and Wired Keyboard and Mouse |
| Weight | 8.5 kg |
|---|---|
| Brand | Apple |
| GTINGTIN/EAN/UPC Number | 1.90198E+11 |
| MPN | MMQA2LL/A |
| Model Number | A1418 |
| Condition | Renewed |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 1 TB |
| Display Size | 21.5″ |
| What's In The Box | Power Cable and Wired Keyboard and Mouse |
